top of page
keith-misner-h0Vxgz5tyXA-unsplash.jpg

Om oss

Vår historia börjar 1992 med bildandet av CTN-Energi.

2007 tas verksamheten över av CTN-Teknik, som sedan byter namn till AB Svensk Värme år 2010.

Företaget har sitt säte i Sundsvall men är verksam i hela Sverige.

Sedan starten har ett brett sortiment av tjänster och produkter utvecklats under varunamnet CTN. Inom optimering och rekonditionering av energisystem har vi över åren kommit att utveckla produkter för att erbjuda dig som kund en komplett lösning för ett miljöriktigt och kostnadseffektivt energiutnyttjande!

Eget framtagna produkter och agentur för andra varumärken finns inom företaget, samt export av egenproducerade produkter.

Svensk Värme är sedan 2008 en auktoriserad service partner för Alfa Laval inom både industri och traditionell VVS, och sedan några år tillbaka även distributör för Alfa Laval Nordic Energy Division

Genom åren har både produkt- och serviceutbudet breddats för att möta en ökad efterfrågan av företagets tjänster och utbud. I och med den ökade efterfrågan öppnades en ny avdelning i Stockholm år 2017, och är en viktig del av företagets utveckling. 

Logga WEB TRANS.png
keith-misner-h0Vxgz5tyXA-unsplash.jpg
Logga WEB TRANS.png

Vi är företaget

Sundsvall

Kenneth.jpeg

Kenneth Norberg

Industriservice

070-109 36 60

kenneth.norberg@svenskvarme.com

Roger.jpeg

Roger Lundqvist

VD

070 55 33 110

roger@svenskvarme.com

Reine.jpeg

Reine Svensson

Service

070- 225 23 14

reine.svensson@svenskvarme.com

keith-misner-h0Vxgz5tyXA-unsplash.jpg
Logga WEB TRANS.png

Stockholm

0E0DFB8C-6135-4A3B-A108-9E155E7CBB1E_1_105_c.jpeg

Magnus Söderlund

Försäljning

070 694 18 21

magnus@svenskvarme.com

Kim.jpeg

Kim Jonäll

Försäljning & Service

070 611 99 77

kim@svenskvarme.com

IMG_4721 2.jpg

Marcus Lundqvist

Marknadsföring

070 305 78 99

marcus@svenskvarme.com

keith-misner-h0Vxgz5tyXA-unsplash.jpg
Våra Partners
Barnova Logo STROKE.png
Alfa_Laval_Authorized_Service_Partner_RGB_web.jpeg
Törnlinds logo STROKE'.png
bottom of page